Bugun...
Reklam
Reklam


8. ULUSLARARASI ÇAYDA ÇIRA FİLM FESTİVALİ'NE COŞKULU KAPANIŞ
Elazığ'da düzenlenen ve usta sanatçıların katıldığı festival boyunca açık hava sineması, söyleşiler imza törenleri, halka açık sinema gösterimleri gibi birçok etkinliğin düzenlendiği ‘8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali’, Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen kapanış programıyla sona erdi

8. ULUSLARARASI ÇAYDA ÇIRA FİLM FESTİVALİ'NE COŞKULU KAPANIŞ

Elazığ'da düzenlenen ve usta sanatçıların katıldığı festival boyunca açık hava sineması, söyleşiler imza törenleri, halka açık sinema gösterimleri gibi birçok etkinliğin düzenlendiği ‘8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali’, Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.  

  Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali 5 gün sürdü. Festivalin kapanış programı Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde yapıldı. Programa, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Akçakiraz Belediye Başkanı Sebahattin Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Elazığ Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara'nın yanı sıra ünlü oyunculardan Anta Toros,Devlet Devrim,Aydan Canbula,Aslı Omag,Meltem Miraloğlu,Tuğrul Meteer ve çok sayıda davetli katıldı.

  Film Festivalinin kapanış programı, Çayda Çıra halk  oyunu ile başlayarak ünlü sanatçıların yer aldığı filmlerden kısa görüntüler izlenmesiyle ile devam eden programda ilk olarak Elazığ Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara konuştu.

  İRAN VE HİNDİSTAN FİLMLERİ ELAZIĞ'DA DA ÇEKİLECEK

  Geçmişte yapılan festivallerin en zorunun bu yıl ki olduğunu belirten Kara,"Tabii ki her şey yolunda gitmiyor, bazen sıkıntılar olabiliyor. Organizasyonda bugün de son gününe geldik. Bugüne kadar güzel şeyler yaşadık. Sinema sanatçılarımızın Elazığ'ın Sivrice'sini, Keban'ını ve Elazığ'ın neredeyse bütün noktaların da gezdirmediğimiz yer kalmadı. Aynı zamanda yurtdışından gelen misafirlerimizle yakından ilgilendik. Gerek belediyemizce, gerekse valiliğimizce girişimlerde bulunduk. Türk-İran yapımı ve Türk-Hindistan yapımı filmler artık Elazığ'da çekilecek. Bunun için önemli adımlar atıldı" dedi.

  Park23 ailesi olarak, kuruluşlarının amacının halkın yalnızca alışveriş yapabileceği bir mekan olmadığını dile getiren Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yumakgil," Aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklerin de düzenleneceği bir mekan sunmak istedik. Kurulduğumuz günden beri, bu amaca uygun olarak birçok etkinlik ve faaliyetler düzenledik. Bundan sonra da kurum ve sivil toplum kuruluşları ile beraber sanatsal ve kültürel etkinlikleri gerçekleştireceğiz"diye konuştu.

  SİNEMA İLE YÜRÜMEK BİZE ONUR VERMEKTEDİR

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk ise konuşmasında,"Elazığ bilindiği gibi,tarihi Harput'un bir devamıdır. Harput tarihte bir kültür ve sanat şehri olarak bilinmekteydi.Elazığ'da, bunun devamıdır. Böyle bir iddiası var.Bu amaçla da önemli çalışmalar yürütülmekte.Bizim Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarımız var.Yine 3.Tiyatro Şenliğimizi yaptık.Tabiatıyla kültür şehri olma iddiasını sürdürürken,sanatın en etkili iddialarından birisi olan sinemayla da yürümek bize onur vermektedir" diye ifade etti.

  Sine vizyon gösteriminin ardından ünlü oyunculara ve festivale katkıda bulunan sponsor firmalara, ödül ve plaket veridi.

  Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Devlet Devrim'e ödülünü verirken bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, güzel konuklarımızla, güzel Elazığ’ımız da güzel bir vesile ile bir arada olduklarını belirterek," Ben inanıyorum ki sanatçılarımızın Türkiye'de bırakmış olduğu iz, mermerin üzerine yazılmış olan iz gibidir ve hiç kaybolmayacaktır" ifadelerini kullandı. Kürsübaşı'nın ardından katılımcılara çiğ köfte ikram edilmesiyle 8.Uluslarlararası Çayda Çıra Film Festivali sona erdi.




Bu haber 1559 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI